Hírek
Március 15-én együtt ünnepeltünk a Partium Házban
Március 15-én délután a zord, szeles, havasesős időjárás ellenére zsúfolásig megtelt a Partium Ház. Az ünnepi rendezvény az immár hagyományos Bihar–Hajdú-Bihar Sajtófotó kiállítás megnyitójával kezdődött. A tárlatnyitót Nagyvárad és Debrecen alpolgármestere, Antonia Nica és Dr. Puskás István is köszöntötte. Az ünnepi rendezvény magas színvonalú előadásokkal folytatódott, ezt követően az előadók és a közönség tagjai családias légkörben koccintottak a Kárpátia Borház boraival, amelyekhez ezúttal, az alkalomhoz illően Kossuth-kiflit is kínáltak a szervezők. (GALÉRIA)
Nagy sikert aratott a kolozsvári zongoraművész előadása
Generációja egyik legtehetségesebb zongoristájának tartják azt a Rómában, Münchenben és Bukarestben díjazott fiatal kolozsvári zongoraművészt, Diószegi Benjámint, aki a Partium Ház vendégeként bűvölte el február 27-én, a Méliusz Juhász Péter könyvtárban megtartott zongorakoncertjével a debreceni közönséget. A város zeneértő közönsége megelőlegezte a bizalmat a művésznek, hiszen telt ház várta az előadást, a koncert végén pedig többször is visszatapsolta az Erdély fővárosában született előadót.
Történetek a régi Nagyváradról, a ma Debrecenének
Telt ház, érdeklődő, kíváncsi közönség fogadta Farkas László nagyváradi helytörténészt, aki Történetek a régi Nagyváradról címmel nemrég megjelent kötetét hozta el a debreceni, illetve az itt élő, nagyváradi származású közönségnek. A szerzőt és könyvét, valamint a kötetet illusztráló Holló Barna grafikáiból nyíló kiállítást Szénási Miklós író, újságíró, a Dehir főszerkesztője mutatta be február 23-án, a Partium Házban. Az eseményen Újhelyi Kinga színművész olvasott fel részleteket a kötetből, valamint közreműködött a Trio Consort Vonóshármas. Az esten – ahogy a helyi sajtó fogalmazott – életre kelt a bohém Várad: az egykori, meg a mai is.
Díjátadóval egybekötött kiállítás Nagyváradon
Idén is meghirdette bihari fotóriporterek számára kiírt pályázatát a nagyváradi Euro Foto Art Nemzetközi Egyesület a debreceni Partium Házzal közösen. Az immár nyolcadik alkalommal megszervezett versenyre ezúttal Bihar és Hajdú-Bihar vármegye tizenegy fotóriportere küldte be tíz képből álló kollekcióját, melyek közül a zsűri 72 alkotást válogatott be arra a kiállításra, melyet elsőként a nagyváradi, majd március 15-től a debreceni nagyközönség is megcsodálhat.
Dutka Ákosnak is tetszett volna
A múlt század eleji Nagyvárad hangulatát idézte meg a február 15-i Dutka Ákos emlékestünk. Az akkortájt pezsgő, gazdag és színes szellemi és kulturális környezete miatt, Nagyvárad kiérdemelte a „Pece-parti Párizs jelzőt. Ady Endre pedig így vallott szerelmet neki: „Oh, Nagyvárad, még megíratlan, talán soha meg sem írható regényem édes, régi városa, te kis Magyarország! Tőled követelem vissza az ifjúságomat, tőled várom a talán-talán föltámadásomat, ezennel, talán utoljára, szerelmet vallok neked!”.
Nagyváradon vendégeskedtünk
A Nagyvárad-Rogériuszi Református Egyházközség meghívására, a magyar kultúra napja alkalmából, Stanik István, a Magyar Házak Hálózatának szakmai igazgatója és debreceni központjának vezetője, január 29-én, a vasárnapi istentisztelet után bemutatta a gyülekezetnek a Hálózat és a Partium Ház tevékenységét, és a magyar kultúra, a Himnusz nemzetösszetartó erejéről beszélt.
Az erdélyi magyar szórványról szóló riportköteteket mutattunk be
Szucher Ervin, marosvásárhelyi újságíró, az erdélyi szórványtelepüléseken élő magyarokról írt riportköteteit mutattuk január 24-én a Partium Házban. A szerző, aki az 1990-es évek végétől járja az erdélyi szórványt, előadásában elmondta: az elején hobbijának tekintette, aztán szakmai kihívásnak, jó ideje viszont hivatásának érzi, hogy eljusson minél több eldugott helyre, ahol magyarok élnek, Erdélyben és a Kárpátokon túl is, hogy az erdélyi és anyaországi nagyvárosokban élő olvasók is megismerjék a szórványt és az ottani magyarok életét. Könyveiben a szívós megmaradást, a magyarság megőrzéséért folytatott mindennapi küzdelmet, és a beolvadás reményvesztettségét próbálta az olvasó elé tárni.
Határon átívelő összművészeti esten ünnepeltük a magyar kultúra napját
A magyar kultúra napján, határon átívelő összművészeti programmal emlékezett meg a Himnusz születésének 200. évfordulójáról a Partium Ház. A rendezvény keretében megnyílt a Kárpát-medencei Magyar Fotográfiai Társaság, „Az én településem” című kiállítása, bemutattuk az Ami összeköt – 100 gondolat a magyar kultúráról című könyvet, a nagyváradi Sola Fide Keresztyén Kulturális Csoport pedig erre az alkalomra összeállított irodalmi előadással lepte meg a közönséget.
A Partium Ház kiállítása a Bényi Galéria kirakatában
A magyar kultúra napján, nagy érdeklődés mellett nyitottuk meg – a debreceni önkormányzattal és Kölcsey központban működő Bényi galériával együttműködésben szervezett – „A Himnusz nyomában – 200 év lenyomata Kölcsey szülőföldjén” című fotókiállításunkat. A Bényi Galéria hatalmas portáljaiban elhelyezett pannókon, Tóth István, nagyváradi fotóművész Sződemeter, Szatmárcseke, Debrecen, Nagykároly, Álmosd, Kölcsey életpályájához kötődő helyszínein készült, 40 fotográfiáját mutattuk be.
Rangos szereplőkkel zárta az évet a Partium Ház
Benedekffy Katalin, erdélyi származású, Prima-díjas énekművész, Egy csipetnyi Erdély – legendák, mesék, ízek világa című, nagysikerű könyvénnek bemutatójával zárta az évet a debreceni Partium Ház, a Méliusz Juhász Péter Könyvtár előadótermében. A könyvbemutatót megelőzően, a művésznő Ács János, világhírű operakarmester, zongoraművész társaságában, minikoncerttel kedveskedett a közönségnek. Szénási Miklós író, újságíró volt a rendezvény házigazdája, közreműködött Újhelyi Kinga, Jászai- és Mensáros-díjas színművész. Az ünnepi hangulatú, teltházas esemény végén Erdei Mátyás érmelléki borász boraival koccintottak a résztvevők.