Ez a weboldal sütiket használ, hogy a lehető legjobb felhasználói élményt nyújthassuk. A cookie-k információit tárolja a böngészőjében, és olyan funkciókat lát el, mint a felismerés, amikor visszatér a weboldalunkra, és segítjük a csapatunkat abban, hogy megértsék, hogy a weboldal mely részei érdekesek és hasznosak.


Beszéljünk végre beszédünkről is! – Ozsváth Sándor művelődéstörténész előadása
November 13-a a magyar nyelv napja. Az Anyanyelvápolók Szövetségének kezdeményezésére az Országgyűlés 2011-ben – a magyar nyelvet e napon államnyelvvé emelő 1844-es törvényre emlékezve – egyhangú döntéssel nyilvánította november 13-át a magyar nyelv napjává. Azóta e napon szinte mindenütt előadásokat, tanácskozásokat, anyanyelvi versenyeket tartanak Kárpát-haza szerte. De jobbára csak nyelvművelésről, nyelvhelyességről, réteg- és tájnyelvekről stb. nyelvészkednek a nyelvészek – magáról a beszédről alig esik szó.
Beszéljünk végre a magyar beszéd különlegességéről is: mellérendelő gondolkodásmódunk és beszédünk összefüggéseiről, beszédtechnikánk egyediségéről, hangzásvilágunk zeneiségéről (Karácsony Sándort, Kodály Zoltánt, Montágh Imrét és társaikat gyakran idézve)! Szólni kell még az intézményes beszédtanítás fontosságáról és sok évtizedes hiányáról is.
Ozsváth Sándor beszédtanár, művelődéstörténész, színjátszórendező, újságíró. 1982-től nyugdíjazásáig a Debreceni Tanítóképző Főiskolán oktatott, egyik létrehozója majd szakmai irányítója volt a kommunikációs képzésnek; tanított többek között beszédművelést, beszédtechnikát és retorikát. 1996 óta beszédtanára a Magyar Rádiónak (Debrecenben), 2013 óta pedig az MTVA-nak (Budapesten).
Az előadás ingyenesen látogatható.